Zalew Czorsztyński w Małopolsce w Kotlinie Nowotarskiej pomiędzy Pieninami a Gorcami czaruje o każdej porze roku. Przedstawiałam go już zimą, teraz kolej na pozostałe pory roku.
Powstanie Zalewu Czorsztyńskiego datuje się na 1997 rok – okres wielkiej powodzi. Budowa zapory na Dunajcu rozpoczęła się w 1970 roku i wywoływała przez lata wiele kontrowersji wśród mieszkańców oraz ekologów. Obecnie zapora w Niedzicy i okolice jeziora przyciągają swoimi atrakcjami mnóstwo turystów.
Z samej zapory możemy podziwiać przepiękną panoramę Tatr Słowackich z jej najwyższymi szczytami, okrytymi śniegiem nawet w środku upalnego lata.
Widoki z zapory są wyjątkowe, dlatego zazwyczaj oblegana jest przez turystów z aparatami fotograficznymi. Z jednej strony Tatry, a z drugiej – zamki znajdujące się na obu brzegach Zalewu Czorsztyńskiego.
Zamek w Niedzicy, zwany również Dunajcem to średniowieczna warownia. Oprócz znanej legendy o Brunhildzie – Białej Damie słynie z odnalezionego po II wojnie światowej inkaskiego kipu – informacji zapisanej pismem węzełkowym zawierającej wiadomości o ukrytym skarbie.
Zamek Dunajec górujący nad Niedzicą stoi na stromej skale na wysokości 566 m n. p. m. , dlatego bardzo efektownie wygląda od strony jeziora.
Zamek wyłaniający się z mgły wygląda nabiera niezwykle tajemniczej aury.
Tęcza, która pojawiła się w letni dzień nad jeziorem utworzyła fantastyczny most z Zamku do Pienińskiego Parku Narodowego.
Spod zamku w Niedzicy możemy popłynąć rejsowym statkiem albo łódką na drugi brzeg do Czorsztyna.
Ruiny gotyckiego Zamku w Czorsztynie z XIV wieku są najpiękniejsze wczesną jesienią, otoczone paletą ognistych barw. Warto zwiedzić Zamek w Czorsztynie, żeby zapoznać się z jego interesującą historią. Początki zamku wiążą się z działalnością św. Kingi – Pani Sądeckiej, źródła historyczne podają imiona królów i wielu wybitnych postaci goszczących na zamku.
Zwiedzając zamek w Czorsztynie poczujemy nie tylko powiew historii, z jego ruin rozciągają się bowiem cudowne widoki na Zalew i jego okolice.
Zalew widziany z riun Zamku w Czorsztynie.
Rezerwat „Zielone Skałki” to dwu kilometrowy pas skał wapiennych w Pieninach Spiskich nad Jeziorem Czorsztyńskim należący do Pienińskiego Parku Narodowego.
Najwyższy punkt Zielonych Skałek wznosi się na wysokość 616 m n. p. m. Można je podziwiać z przeciwległego brzegu Czorsztyna lub z jeziora.
Na brzegach Zalewu Czorsztyńskiego znajduje się kilka przystani żeglarskich. Latem na jeziorze odbywają się regaty. Żagle na tle zamków i gór wyglądają niezwykle malowniczo.
Zalew Czorsztyński ma długość zaledwie 11 kim, ale jego linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, pełna zatoczek, dzięki czemu w niektórych miejscach zalew sprawie wrażenie ogromnego jeziora. Brzegi zalewu zachęcają do plażowania oraz do wypraw na grzyby.
Na drugim końcu jeziora od zapory, niedaleko ujścia rzeki Dunajec znajduje się Ptasia Wyspa – niewielka sztuczna wysepka – miejsce lęgowe ptactwa wodnego.
Górzysty teren wokół jeziora powoduje, że wiejące na nim wiatry są niezwykle zmienne.
Góralskie motywy w otoczeniu jeziora są widoczne nie tylko w architekturze. Owce pasące się na stokach nad brzegami zalewu przypominają, że jesteśmy w górach i zachęcają do odwiedzin w bacówce.
Zalew Czorsztyński nazywany jest Morzem Pienińskim i jest to nazwa w pełni uzasadniona.
Cisówka, niewielka góra znajdując się nad Niedzicą, to ulubione miejsce moich spacerów, skąd można podziwiać pasmo Gorców z Lubaniem na czele, tworzące przepiękne tło dla Zalewu Czorsztyńskiego.
Z Cisówki roztacza się również ciekawy widok na sąsiedni zbiornik wodny zwany Sromowskim.